Novinky

16.05.2007
...And You Will Know Us By The Trail Of Dead z Texasu vystoupí v srpnu v Roxy!

Americká kytarovka, s pravděpodobně nejzvláštnějším názvem, jaký kdy kapela měla, ...And You Will Know Us By The Trail Of Dead (zkráceně Trail Of Dead), se po dvou letech opět vrací do Prahy, aby nám 14. srpna předvedli, co že je u nich nového. Na jednom z jejich webů www.trailofdead.org se seriózních novinek člověk moc nedočká, i když stránky určitě stojí za hlubší průzkum. Po poslechu jejich skladeb na www.myspace.com/trailofdead je ale více než jasné, že chlapci nejsou jen vtipálci, ale že to s hudebními nástroji opravdu umí.

...And You Will Know Us By The Trail Of Dead (USA)
Kevin Allen, Neil Busch, Conrad Keely a Jason Reece vyrůstali v malé křesťanské komunitě Planoe v Texasu (neplést s Plano, předměstím Dallasu) – v místě, které je spíše než muzikou známé ranči s dobytkem a osamoceným hokynářstvím na rohu ulice.

Tito čtyři hoši vyrůstali v těsném sousedství – Conrad, Neil a Jason navštěvovali společně nedělní školu v rámci anabaptistické misijní společnosti (Kevinovi rodiče byli presbytariáni). Všichni čtyři se zajímali o vědu a literaturu, ale zároveň také společně sdíleli lásku ke zpěvu. Na střední škole vstoupili do církevního sboru, se kterým soutěžili na mezinárodním poli v rámci různých klání vokálních souborů (Planoejský metodistický sbor získal v roce 1983 cenu National Boys Choir Award).

S nástupem na vysoké školy se čtveřice rozdělila, ale brzy se dala zase dohromady. Stalo se tak v texaském Austinu, kde Neil studoval na University of Texas. Zde se jejich stará láska ke zpěvu znovu přihlásila o slovo, a tak skupina na nějakou dobu působila jako čtyřčlenný vokální soubor pro církevní revivaly. Během nahrávání pro austinský All-Male Ensemble se seznámili s Mikem McCarthym, který z nich později udělal studiové umělce. Tehdy ale mladíky ohromil svým zájmem o zvuk a jeho nahrávání, když jim vysvětloval, že technologie záznamu zvuku je starší než parní stroj a vlastně existuje už několik tisíc let.

V této době se čtveřice studentů také začala angažovat ve výzkumu týkajícím se mayské civilizace v rámci progresivně se rozvíjejícího oboru na Texaské univerzitě. Dalším výzkumným projektem (kterým se začali zabývat už na střední škole) se stali doslova posedlými – v návaznosti na práci Greila Marcuse, Guye Deborda a Antona Levaye se snažili najít nějakou jednotící vazbu, která by spojila charaktery populárních a starověkých kultur jediným opakujícím se tématem. Jinými slovy jde o snahu vytvořit univerzální teorii v antropologii, podobně jako se snaží vědci o formulaci jedné souhrnné teorie fyziky. Práce v obou těchto programech přivedla studenty k sousloví „...And You Will Know Us by the Trail of Dead“, což je význam piktogramu, který byl zrovna tehdy zkoumán mayským oddělením Texaské univerzity, a o kterém se zjistilo, že se objevuje v několika vzdáleně příbuzných starověkých kulturách.

Čtveřice se rozhodla udělat experiment. Se svou omezenou znalostí umění a hudby se pokusila vytvořit entitu, která by určitým způsobem vyjadřovala teorii antropologické jednoty: jinými slovy najít jedinečné vyjádření různých aspektů vědy a lidství ve formě, která by reflektovala onen vzor, jenž je přítomen v celé historii schopnosti člověka vytvářet uměleckou formu, literaturu a hudbu. Kdyby to fungovalo, různé aspekty by pracovaly společně, což by teorii dodalo určitou abstraktní věrohodnost. Pokud by se to nezdařilo, jednotlivé funkce by se navzájem znegovaly a experiment by byl u konce. Experiment nazvali „...And You Will Know Us by the Trail of Dead“ podle piktogramu, který tehdy zaměstnával archeologickou i antropologickou komunitu.

V té době už pevná součást života čtveřice Mike McCarthy mezitím přemluvil své kamarády, aby s ním zašli do studia Hamstien v Austin Hill Country, které využíval jako laboratoř pro svoje experimenty s manipulací zvuku, aby tak mohl pokračovat v nedokončeném bádání Wilhelma Reicha a Michaela Oldfielda v tomto oboru, stejně tak jako v nepublikovaných spekulacích Thomase Edisona. Původní plán byl, že skupina nahraje dvě verze populárních hymnů „Lord of All Hopefulness“ a „Bell of Creation“, ale namísto toho se nakonec rozhodli převést své hypotézy do praxe. Výzkum čtveřice muzikantů v oblasti hudební antropologie je přivedl k experimentu s idiomy v rockové hudbě a jejími společnými znaky s primitivní folkovou muzikou, obzvlášť tou, pocházející z Papuy-Nové Guiney, Hindúkúše a Polynésie. Rozhodli se tedy upravit tónovou a rytmickou strukturu hymnu „Lord of All Hopefulness“ podle náhodného logaritmického oblouku, čímž stvořili první nahrávku experimentu „...And You Will Know Us by the Trail of Dead“ – „Richter Scale Madness“.

Během několika posledních let kapela „...And You Will Know Us by the Trail of Dead“ nepřetržitě objížděla USA i Evropu, přičemž si našla čas k nahrání tří alb. Jejich prvotina, spíše surovější eponymní LP (Trance Records), prezentuje odvahu muzikantů přetransformovat duchovní hymny do světské rockové teorie. Jejich druhý průnik do zvukových manipulací, „Madonna“ (Merge Records), se intenzivně zabýval tématem obrazoboreckého uctívání, vytvářením a následným hanobením pop-idolů v post-industriálním věku a předčasným rozvojem cynismu mezi dětmi současnosti v důsledku tlaku naší uspěchané informační společnosti. Poslední album skupiny „...And You Will Know Us by the Trail of Dead“ bylo vydáno u Interscope. Reflektuje ztrátu venkovské nevinnosti ve světě, kterému vládnou především čísla a honba za rekordy, a podává nám náhled do budoucnosti, která může být buď jiskřivě utopická, nebo nepřežitelně pustá.

„...And You Will Know Us by the Trail of Dead“ v současnosti pokračují ve výzkumu týkajícím se teorie antropologického sjednocení, kterou hodlají v plném znění publikovat v blízké budoucnosti.


http://www.myspace.com/trailofdead

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist