Novinky

25.08.2006
COLDCUT POPRVÉ V ČESKU!!

Pražský klub Roxy zažije klubovou událost letošního podzimu! V rámci druhého ročníku „městského festivalu“ MOVE, který se odehraje v klubech Abaton, Corss, Matrix, Palác Akropolis, Rock Café a Roxy v týdnu 9.-14.října, do Česka zavítají poprvé dva pánové se jmény Jonathan More and Matt Black. Pro ty, kterým tato dvě anglická civilní jména nic neříkají prozradíme, že se za nimi skrývá britské dýdžejské duo s názvem Coldcut, které již více než 20 let patří k tomu nejzásadnějšímu na klubové scéně. Jonathan More a Matt Black, kteří jsou mimo jiné zakladatelé renomovaného labelu Ninja Tune, vydali ke konci loňského roku po osmi letech půstu kritiky vychvalovanou desku “Sound Mirrors”, se kterou letos brázdí evropské kluby a letní festivaly.Vystoupení Coldcut jsou vždy plné energie a neotřelých hudebních nápadů, dokonalých po zvukové i vizuální stránce. Jejich nelehce zařaditelná hudba oplývá především d'n'b prvky cinknutými hip-hopem, r'n'b, dubem, technem a abstraktními vlnami. Při jejich pražském vystoupení ve středu 11.října se můžeme těšit i na několik jejich hostů.

Coldcut bio
Coldcut tvoří dvojice DJ´s - bývalý učitel Jonathan More a programátor Matt Black, kteří se spojili v půlce osmdesátých let minulého století. V pirátském rádiu Kiss FM dělal tehdy Jonathan redaktora a současně spolupracoval s vydavatelstvím Reckless Records, kde vydával i Mattův titul. Do rádia pomohl i Marttovi a spolu uvedli pořad „Solid Steel“, ktorý funguje dodnes. Nejprve se věnovali remixům skladeb jiných interpretů (Eric B & Rakim, Ofra Haza, Lisa Stansfield) a „cut-n-paste“ produkci, kde „lepili“ i zdánlivě nespojitelné samply. V roce 1988 vydali debut What’s That Noise (Ahead of Our Time, 1988), následně v roce 1990 byli BPI ocenění jako producenti roku. Jejich produkce bývá označovaná jako undergroundový hip-hop s bohatým využitím elektronických samplů a jeho instrumentální složka se později stala základem pro směr označovaný jako trip-hop.

To už začínali uvažovat o vlastním labelu a myšlenka dostala jasné obrysy během jejich pobytu v Japonsku, kde natrefili na knížku o ninjech: „Uchvátilo nás, jak si ninjové vytvořili úkryt a z čista jasna se objevili na jiném místě. Právě ta tajemná a skrytá identita nám učarovala.“

V roce 1990 tak přišlo na svět Ninja Tune - z dnešního pohledu jedno z nejvýznamnějších vydavatelství finančně, distribučně i dramaturgicky nezávislých od nadnárodních vydavatelských mamutů. Black & More se tehdy věnovali hlavně produkci a remixům, ambientní coververze nesmrtelného jazzového standardu Autumn Leaves posunula do nových sfér hudbu zvanou jako „easy listening“. Významným přínosem hlavně pro trip-hop se stala čtyřdílná kolekce DJ Food – Jazz Brakes. Na značce Ninja Tune Coldcut pod vlastním jménem debutovali až albem Cold Krush Cuts, což bylo společné mix album DJs Fooda a Krushe.

Až do té doby byl jediným regulárním studiovým „ninjovským“ albem nesmrtelný Let Us Play (1997). Spolupracovali na něm například s punkovou legendou Jellom Biafrou (Dead Kennedys), funkovým bubeníkem Bernardem Purdiem, poetkou jménem Salena Saliva, či jednou z jejich největších inspirací jménem Steinski. Antiglobalistické a ekologické texty spolu s nesmrtelnými skladbami jako Timber (spolu s Hexstatic), Atomic Moog 2000 nebo More Beats & Pieces učinili z alba jeden z nejvýznamnějších počinů elektronické hudby 90. let. Remixová kolekce Let Us Replay (1999) přinesla nový pohled na skladby prostředníctvím remixérů jako například Cornelius, Carl Craig, či Ryuchi Sakamoto.

Matt Black byl také jedním z průkopníků VJ-ingu – spojení živého hraní s vizualizovanou projekcí. Také mix album Journeys By DJ - 70 Minutes of Madness (2002), kde namixovali 35-trackovou kolekci svých oblíbených skladeb, patří ve svém žánru ke zlatému fondu.

Coldcut mezitím hráli po festivalech najrozmanitějších žánrů – od Sonaru v Barceloně, legendárního jazzového festivalu Montreux až po mamutí open-air festivaly jako Glastonbury, či Roskilde. Přitom se často angažovali v politice – měli lidem co říct i při amerických a britských volbách – při té příležitosti vznikl i remake skladby Re:volution (2001). Do toho další kooperace, televizní a rozhlasové relace, ale z hlediska vydávání vlastních alb se na delší čas odmlčeli. Až tento rok doplnili svoju diskografii albem Sound Mirrors (2006), na jehož natáčení si pozvali hosty jako Jon Spencer (Blues Explosion), Roots Manuva, Robert Owens, Soweto Kinch a další. Nadžánrová kolekce dvanácti skladeb nenechá nikoho na pochybách, že Coldcut jsou stále tady a že je potřeba s nimi počítat. Na jejich vystoupení v Roxy se můžeme těšit na výbornou show, kde z aktuálního alba zcela jistě nebude chybět ani jejich energický pilotní singl Everything Is Under Control.

Recenzi jejich posledního alba Sound Mirrors si můžete přečíst na http://www.freemusic.cz/clanky/4348-coldcut-sound-mirrors.html

Vstupenky zakoupíte od úterý 29.srpna 2006 v předprodejích sítí Ticketpro a Ticketstream za 599,- Kč včetně všech poplatků, na místě pak za 690,- Kč.

Více info na www.coldcut.net, www.ninjatune.net, www.myspace.com/coldcut, www.movefestival.eu a http://klub.roxy.cz/coldcuthttp://www.coldcut.net

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist