Novinky

07.01.2008
Sunflower Caravan koncertovali na pozvání The Frames v Irsku

Pražská kapela Sunflower Caravan odletěla v předposlední den roku 2007 nepozorovaně do Irského hlavního města Dublinu, a přijala tak pozvání Glena Hansarda, frontmana tamních hrdinů The Frames, na jejich silvestrovský koncert v klubu jménem Vicar Street. Sunflower Caravan měli tu čest ujmout se role exkluzivního předskokana. Náklonnost Hansarda k této české trojici se zrodila na konci října, kdy došlo k náhodnému setkání během spíše improvizovaného koncertu ve Valašském Meziříčí, a prohloubila se poté, co irský muzikant shlédl její říjnové vystoupení v Paříži. Kapela tedy v Dublinu otevírala slavnostní večer před dvěma tisíci diváky s bezmála hodinovým setlistem, a poprvé se tak úspěšně představila mimo kontinentální Evropu. Poté již koncertní sál patřil The Frames, kteří své fanoušky bavili více než dvouhodinovým vystoupením dlouho přes novoroční půlnoc.

Sunflower Caravan kývli na pozvání jedné z nejvýznamnějších Irských kapel těsně před Vánoci, a využili tak zajímavou příležitost porovnat své síly se skutečně vyspělou, koncertně špičkovou kapelou, navíc na půdě, ze které doslova dýchá hudební historie, nebo chcete-li samotná hudebnost. Nutnost rychlé organizace této dvoudenní expedice znamenala pro Sunflower Caravan nevyhnutelné odloučení od jistoty svých vlastních nástrojů – tedy zejména originálních varhan hammond, příliš objemných a těžkých pro letecký transport. Na jejich místo byla dosazena zapůjčená menší digitální verze těchto kláves, což kapele hrozilo podstatně zkomplikovat sebejistou podiovou prezentaci. Jakkoliv se však - ten večer nezvykle mnohonárodní - publikum zdálo zaskočené neznámou kapelou, už po první skladbě bylo z hlučného potlesku jasné, že došlo k porozumění.

Večer vrcholil, a pár minut před silvestrovskou půlnocí se snad úplně každý, kdo se v tu chvíli v klubu nacházel, musel nechat strhnout atmosférou a připojil se ke sborovému zpěvu „And we have all the time in the world... To get it right, to get it right!“ ze skladby „People Get Ready“, ke kterému z podia svolával neuvěřitelně charismatický Glen Hansard a jeho parta. Pořád dokola, silněji a silněji! Co na tom, že si během oněch zbývajících tří čtyř minut zničíte hlasivky – chcete prostě odměnit ty dobře známé pány za to, co do vás z podia pouštějí. Skladby z nejnovějšího alba The Cost se vůbec ukázaly jako stěžejní momenty celého setlistu.

Po onom očekávaném momentu, který utekl snad až moc rychle za řevu vyprodaného klubu a objímání všech všemi, zahrála kapela velmi pěkně podanou Auld Lang Syne a pokračovala s nezměněnou energií v servírování skladby za skladbou oddanému publiku. Ještě těžko uvěřitelné dvě hodiny. V prvním přídavkovém setu, kdy se mohlo leckomu zdát, že žádný smrtelník už nemůže mít energii na předvedení čehokoliv dostatečně silného, rozpoutali The Frames více než jednu dekádu starou skladbou „Revelate“ skutečnou vřavu. Zřejmě jim bylo proti srsti utnout tuto velmi dobře rozjetou řetězovou reakci. Publikum tedy dostalo něco, co by jistě každý ze skákajícího davu na balkonech klubu označil za jeden z vrcholů noci. Po této skladbě, a po balzámu na duši v podobě „Star, Star“, si publikum řeklo o ještě jeden návrat kapely na podium. Koncert se tak protáhl téměř dvě hodiny přes půlnoc a vytvořil každému kdo měl tu čest se jej zúčastnit absolutně nezapomenutelný začátek nového roku.


http://www.myspace.com/sunflowercaravan

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist