Novinky

26.07.2007
The BEATSTEAKS se v Česku líbí, další štace: Roxy 30.10.2007

"Je to prostě bomba! (nebo granát, raketa, semtex – sami si vyberte přiměřeně expresivní výraz, jakým budete chtít vyjádřit výbušnou hudební sílu našich pěti hrdinů)". Těmito slovy chválila vystoupení BEATSTEAKS na letošním ročníku Rock for People naprostá většina členů několikatisícového davu, kteří se nechali jejich vystoupením totálně strhnout. A takové komplimenty slyší BEATSTEAKS velice rádi. Nechápejte je ale špatně: nic proti bombám, pětice kluků z Berlína je velice pacifisticky založená. Torsten Scholz ale definuje pojem "bomba" takto: "úplně sexy, absolutně fantastický, mega hustý, parádní, okouzlující, krásný nebo prostě nářez, kámo". Letos vydali své nové album ".Limbo Messiah" a cíl jasný: "chtěli jsme na svět shodit další nálož bomb," míní zpěvák Arnim Teutoburg-Weiss. To se jim opravdu povedlo! Je to bomba! A protože BEATSTEAKS lichotky lichotí, rozhodli se do Česka brzo vrátit. Další ódy na pecky z alba ".Limbo Messiah" si budou moc vyslechnout po svém vystoupení 30.října v pražském klubu Roxy.

BEATSTEAKS už na svých předešlých čtyřech albech dokázali vytvořit nezaměnitelný rozjetý nabušený zvuk. Album "Smack Smash" (2004) zatím znamená dosavadní vrchol, k němuž patří nejen zlatá deska za prodeje, ale i tři neodolatelné singlové hity.

".Limbo Messiah" je na jednu stranu úplně jiné, přitom v něm poznáváme staré dobré BEATSTEAKS. Polovinu songů pohání povědomá energie napnutého katapultu, kterou najdete u amerických hardcorových úderek z 80. let. „Kapely jako Black Flag nebo Minor Threat sice neuměly hrát jako Pink Floyd, ale vládly neuvěřitelnou silou. A potom tam byli třeba Bad Brain s jejich různorodou muzikálností," zdůrazňuje Torsten. To ovšem není všechno. Vedle zmíněných energických trháků (například "As I Please", "Bad Brain", "Sharp, Cool & Collected") nabízí "Limbo Messiah" širší menu hudebních příchutí. Písnička "She Was Great" je opentlená funky groovem a falzetovými vokály; "Soljanka" je sevřeným rockem s bubny jako od The Who a "E-G-O" je hudebním dobrodružstvím, v němž vždy objevíte něco nového.

V zuřivé pecce "Demons Galore" (kde na rozdíl od Anety BEATSTEAKS zpívají o „spoustě démonů“) se zároveň ozývá srdcervoucí melancholická kytarová melodie a zadní vokály připomínající The Queen. "Pro mě je Freddie Mercury velkou inspirací. Ne tak svým image, ale jeho prací s hlasem, texty a přístupem. Byl jedním z nejlepších hudebníků," lituje Arnim brzký odchod ikony showbusinessu. Vedle Queen uznávají BEATSTEAKS také velkého krále rock’n’rollu. "George Harrison se s Elvisem setkal v Las Vegas, když už na tom Presley nebyl moc dobře. Poté Harrison prohlásil: 'Byl skvělý v době, kdy byl skvělý'", komentuje Arnim. Tato citace se odráží v nové skladbě "She Was Great", i když se zde vlastně zpívá o dívce. Typický humorný chyták charakteristický pro BEATSTEAKS. Jejich texty jsou obzvlášť mnohoznačné, neboť jak zdůrazňuje bubeník Thomas Götz,"každý z nás texty chápe jinak, každý si pod nimi představí něco jiného a to je cool." Arnim k tomu dodává: "Některé písničky vyprávějí několik příběhů najednou, můžete na ně pohlížet z různých úhlů. Já je chápu výrazně jinak než Thomas a to pro mě není problém. Hlavní je, že naše texty podporují fantazii.“

Album ".Limbo Messiah" se nahrávalo od června 2006 do února 2007. Zkoušky odstartovaly přímo uprostřed šílenství, jaké v Německu vyvolal světový pohár ve fotbale. "Měli jsme bombový plán, měli jsme dokonalý plán, nebo to možná byl plán úplně na nic," prozrazuje Torsten." Chtěli jsme skládat věci v naší zkušebně v čase mezi zápasy. Nakonec jsme ale zvládli napsat jenom dvě písničky.“ Arnim přikyvuje:“Fotbal byl najednou důležitější než hudba.“ V říjnu se kapela s producentem Mosesem Schneiderem odebrala na dva týdny do studia Gaga v Hamburku, aby zde nahrála hudbu do pozadí skladeb. V listopadu už byli chlapci zpět v Berlíně, kde se pilovaly, zpívaly, vyřvávaly a jednoduše řečeno nahrávaly vokály.

Našemu vrtkavému kvintetu najednou ani jedenáct songů nebylo dost, a tak natočili také třicetiminutový film "Demons Galore," který je na bonusovém DVD rozšířené verze alba ".Limbo Messiah". Tento snímek vynáší celou nechutnou pravdu o těchto rádoby-rockerech na povrch. Zde uvidíme pravou tvář BEATSTEAKS: Na veřejnosti vystupuje frontman Arnim velice sebejistě, ale v soukromí si stěžuje kolegovi Jürgenu Vogelovi, jak protivní jsou jeho spoluhráči. Torsten dává čím dál tím víc průchod svým agresivním pudům, Thomas ze sebe nevydá ani hlásku a k řeči jej nedonutí ani moderátor MTV Markus Kavka. Kytaristé Bernd Kurtzke a Peter Baumann se zapojí do ostrého a nečestného souboje, po němž skončí až na pohovce psycholožky. Otázkou je: kdo vlastně skládá všechny ty hity? Film je prostě děsivým pohledem do temné propasti. Někteří diváci hrůzou odvrátí zrak. Ale i šokovaný fanoušek kapely musí přiznat, že i když dokument boří idylické představy o jejich kapele, ani jiné skupiny z něj nevycházejí s čistým štítem.

Snad už nás ani nepřekvapí, že skládání, zkoušení a živé vystupování našim potrhlým Germánům nestačí. Punkové motto „Udělej si sám“ si vykládají po svém a skoro o všechno se starají sami. Torsten pracuje v zásilkovém prodeji merchandisingu, Arnim přímo spolupracuje s managementem a navrhuje vkusná trička pro fanoušky skupiny (aspoň pokud přistoupíme na jeho definici vkusu). Bernd se stará o vybavení. Peter se chopil nadlidského úkolu odepisování na všechny maily od posluchačů. Každé pondělí v šest večer se BEATSTEAKS scházejí se svým managementem na kapelovém meetingu, aby vymysleli nové plány (a skolili několik metrů piva).

Pro všechny, kteří nejsou seznámeni s partičkou BEATSTEAKS, je tu krátké shrnutí jejich historie: kořeny tohoto tělesa sahají až do roku 1987, ovšem z původní sestavy dnes zbývá jen kytarista Bernd Kurtzke. Poté se ke skupině připojil další kytarista Peter Baumann. Skvadra strávila několik let cvičením v temných sklepích, než se k nim připojil zpěvák Arnim Teutoburg-Weiss (1994) a BEATSTEAKS tak mohli vystoupit na výsluní. Své první veřejné vystoupení odehráli v roce 1995 na maturitním večírku na berlínském předměstí. Roku 1998 se ujali bezprizorního Thomase Götze, který v BEATSTEAKS hraje na bicí. O rok později se Torsten Scholz vzdal svého civilního zaměstnání (mechanik elektrických návěstí) a chopil se baskytary. Podle Arnima je jejich první album "48/49" z roku 1997 "nejlepším debutem všech dob".

Následující album "Launched" (1999) se stalo první německou deskou vydanou u amerického punk-rockového labelu Epitaph. S úsměvem na líci Arnim třetímu albu "Living Targets" (2002) přezdívá po vzoru Sex Pistols "The Great Rock'n'Roll Swindle". Na druhou stranu, s deskou "Smack Smash" (2004) kapela žádný problém nemá. Roku 2005 vyšlo neuvěřitelné DVD "B-Seite." I když u BEATSTEAKS nemusí nutně panovat názorová jednota (jak už jste si přečetli výše), v jednom se všichni shodnou: ".Limbo Messiah" vyletí až do oblak! A Arnim ví proč:"Myslím, že přestože je tak tvrdé, jde vlastně o popové album. Samozřejmě jde o naše vlastní pojetí popu – něco jiného pro všechny znuděné posluchače vyzváněcích melodií.“ – Vypusťte démony!

Kapela vystupuje ve složení:

Arnim Teutoburg-Weiss: zpěv
Peter Baumann: kytara
Bernd Kurtzke: kytara
Torsten Scholz: baskytara
Thomas Götz: bicí

Koncert začíná v 19:30. Vstupenky jsou k zakoupení v sítích Ticketpro, Ticketstream a Tickeportal za 250,- Kč + poplatky, na místě pak za 300,- Kč.

Více info na:

www.beatsteaks.com
www.myspace.com/beatsteaks
www.roxy.czhttp://www.myspace.com/beatsteaks

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist